Kas kopā audzis, kopā labi garšos

Siers un āboli ir izsenis pazīstama un lieliski saderīga garšu kombinācija. Ābolu ievārījums bieži kalpo par piedevu grilētam sieram, bet svaiga ābola šķēle veiksmīgi atsvaidzina paleti, siera uzkodas baudot. Gluži loģiski, ka arī sidrs ir teicams siera sabiedrotais.

Sidra un siera saderība

Teksts: Laura Barbaka

Garšu saderību meklējumos mēdz ievērot principu kāda noteikta reģiona dzērienu baudīt kopā ar produktiem, kas tapuši turpat netālu. Nav pārlieku jāiedziļinās Eiropas sidra kartē, lai ievērotu vairākus tradicionālos sidra darīšanas reģionus, kur top arī izcili sieri. Gan ābeļdārzi, gan leknas pļavas piena lopu ganībām labi jūtas piekrastes rajonos, kur tos veldzē biežās lietavas. Tā tas ir  Normandijā, kur kamambērs top līdzās elegantam sidram. Somersetā ražo gan čedaru, gan stipro scrumpy sidru, bet Astūrijā, kur ābolu sidrs izsenis līst aumaļām, galdā liek teicamu zilo sieru.

Sidra un siera garšu saderības principi nav akmenī kalti. Izšķirošo lomu šajā kulinārijas piedzīvojumā spēlē katra baudītāja individuālā garšas izjūta, taču pastāv vairākas kombinācijas, kuras sidra mīļotāji ne vienu reizi vien jau pārbaudījuši un atzinuši par labām esam.

– Sidri ar salīdzinoši augstu cukura saturu piestāvēs sieriem ar saldu garšu, piemēram, nogatavinātam Gaudas sieram vai Alpu sieriem ar vieglu riekstu piegaršu. Līdzīgi kā deserta vīni, arī saldi un pussaldi sidri labi garšos kopā ar dažiem zilajiem sieriem.

– Dzirkstoši sidri lieliski saderēs ar krēmīgajiem sieriem. Izgaršo tos, mielojoties ar mīkstiem vai vidēji mīkstiem triple-crème sieriem.

– Sidri ar augstu tanīna saturu piederēsies cietiem, nogatavinātiem sieriem ar koncentrētu garšu, piemēram nogatavinātajiem aitas piena sieriem vai čedaram.

– Skābenas un asas garšas sidri piestāvēs sieriem ar salīdzinoši augstu skābes saturu. Tādi ir svaigie kazas sieri vai pikants čedars.

English cheese selection

Garšu kombinācijas, ko vērts izmēģināt

Angļu sidrs

Sidra pasaulē jēdziens angļu stils apzīmē Anglijas dienvidrietumos (West Country) darītos sidrus un dzērienus, kas citviet tapuši iedvesmojoties no šī reģiona tradicionālās receptes. Šeit izmanto īpašas sidra darīšanai paredzētas šķirnes abolus ar rūgtenu garšu. Angļu sidra fermentācija notiek koka mucās, taču īpašas garšas notis šis process negarantē, jo mucas lielākoties izmantoto vairākkārt. Šāds sidrs parasti satur daudz tanīna un garšas ziņā variē no sausa līdz visai saldam, bet dūmakainajā aromātā var sajaust garšvielu smaržas. Gala produkts ir viegli dzirkstošs vai negāzēts dzēriens ar vidēji augstu alkohola saturu.

Tanīns sidram piešķir zināmu raksturu, tāpēc angļu stila sidru ieteicams baudīt kopā ar bagātīgas garšas labi nogatavinātu govs piena sieru, piemēram, čedaru. Īpašā čedarizācijas procesā, siera slāņiem pievienots sāls, kas pēc vairāku mēnešu nogatavināšanas nodrošina šī siera blīvo, bagātīgo garšu. Tikpat labi angļu sidrs garšos ar nogatavinātu Gaudas sieru.

Franču sidrs

Pateicoties otrreizējai fermentācijai stikla pudelēs, tradicionāli franču jeb Normandijas stila sidri ir dzirkstoši. Bieži vien pirms sulas spiešanas franču sidra meistari āboliem ļauj atpūsties dienu vai divas, kas sulai var piešķirt nedaudz tumšāku nokrāsu. Šī stila sidru raksturo salīdzinoši zems alkohola saturs, elegants saldums un vairāk skābuma nekā tanīna garšā.

Franču sidrs lieliski saderēs ar sieriem no šī paša reģiona, piemēram mīksto, viegli skābeno kamambēru. Garšām bagātākie Normandijas sidri labi garšos arī ar salsūdenī mazgāto ponleveku (Pont l’Eveque) vai livaro (Livarot) ar tam raksturīgo aso, teju kodīgo smaržu.

Spāņu sidrs

Tik sauss, ka savelk muti čokurā, un skābs kā citrons. Spāņu stila sidra garša kādam var atgādināt etiķi. Šie sidri visbiežāk ir negāzēti, duļķaini un ar visai jūtamu rauga garšu. Lai spāņu sidru pasniegtu pareizi, glāzēs to jāielej no tik liela augstuma, cik augstu vien sniedzas roka, turklāt pa pāris malkiem vienā piegājienā. Šādi pārlieku izteiktais rauga smeķis dos vietu atsvaidzinošai ābolu garšai, turklāt sidrā parādīsies arī pa kādam burbulim.

Ja vēlies Astūrijas sidram piemeklēt sieru no šī paša izcelsmes reģiona, izmēģini intensīvas garšas zilo Valdeonassieru (Valdeon), ko gatavo no pasterizēta govs un kazas piena un uzglabā kalnu kļavas vai kastaņu lapās ievīstītu. Vēl asākas garšas cienītājiem ies pie sirds tieši Astūrījā tapušais Cabrales. Šo zilo sieru gatavo no nepasterizēta govs, kazas un/vai aitas piena un, pirms tirgot, piecus mēnešus noglabā kalķakmens alās. Gala produkts ir apveltīts ar izteiktu asu garšu. 

Sidra siers

Nereti sidra un siera garšas tiek meistarīgi apvienotas jau siera ražošanas procesā. Velsas rietumos Taivi upes ielejā ražotais Celtic Promise iesākumā ir tradicionāls viegli drūpošs baltais Kārfili siers. Īpašs astoņu nedēļu nogatavināšanas process, kura laikā nelielos siera ritulīšus regulāri mazgā ābolu sidrā, piešķir tam raksturīgo augļaino smaržu un acij tīkamu oranžu miziņu. Līdzīgi top arī Stinking Bishop siers. Četrus mēnešus ilgajā nogatavināšanas laikā šo Glosteršīras delikatesi vairākkārt mazgā tāda paša nosaukuma bumbieru šķirnes perijā jeb bumbieru sidrā.

Augstāk minētie piemēri tikai rosina fantāziju par to, kuri no Latvijā ražotajiem sieriem vislabāk piemēroti Latvijas dabīgajiem sidriem. Proti, gan mazās sidra darītavas, gan siera mazražotāji pēdējos gados savairojušies arī pie mums, ejot līdzi gastronomiskās kultūras straujai attīstībai Baltijas reģionā. Ne velti arī augstas klases restorānos akcents tiek likts uz vietējiem produktiem. Savukārt, mazos ražotājus itin bieži var sastapt ne tikai tirdziņos, bet arī veikalu piedāvājumā.

Psihologi apgalvo, ka cilvēka garšu uztveri ietekmē ne tikai garšas kārpiņu jūtīgums, bet arīdzan tādi faktori kā garastāvoklis, apgaismojums, produkta krāsa un temperatūra vai servēšanas trauki. Domājams, ikkatrs no mums, kurš karstā vasaras pievakarē uzlūkojis norasojušu glāzi auksta sidra viņiem varētu piekrist, vēl pirms paguvis baudīt malku paša dzēriena. Tāpēc, lai arī kādu sidru un sieru tu neizvēlētos, ievēro, ka viena no vislabākajām kombinācijām ir baudīt to kopā ar draugiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s