Mīts par sidru kā saldu dzērienu un mūsu iecienītākie sausie sidri no Latvijas

Pastāv plaši izplatīts viedoklis, ka sidrs noteikti ir salds dzēriens. Tā nebūt nav taisnība! Tas, ko par sidru dēvē lielveikalu lētākajos plauktos, ir pārsvarā no koncentrātiem ražoti viegli, saldi dzērieni, kas garšo pēc ābolu limonādes. Šādi ražotiem importa brendiem tagad jau pievienjušies vietējie masveida ražotāji. Īstam sidram nebūt nav jābūt saldam.

Tāpat kā labs vīns negaršos pēc saldas vīnogu sulas, arī kvalitatīvs, īsts sidrs, kuru iegūst izraudzējot to no dabīgas, tūlīt pēc ražas novākšanas izspiestas sulas, negaršos kā saldena ābolu sula. Rūgšanas procesā, raugs apēd cukuru, un dabīgi norūdzis vīns vai sidrs ir sauss dzēriens. To var mainīt, ja speciāli vēlas tam piedot salduma garšu, vai nu apstādinot rūgšanas procesu, vai nu pievienojot saldinātāju pēc tam.

Tātad, lai baudītu sidru, jums nav jābūt saldu dzērienu piekritējiem!

Pasaulē tieši sausākie jeb Brut sidri ir lielā cieņā. No atsvaidzinoši kraukšķīgiem… līdz piesātinātiem, ar garšas pilnu tekstūru. Pie mums pagaidām tie ir retāk pieprasīti un līdz ar to arī retāk sastopami, nekā pussausie un pussaldie.

Tradicionāli vecajās pasaules valstīs, īpaši Francijā, sauss jeb Brut sidrs mēdz būt nedaudz saldāks nekā pilnīgi sauss vīns. Lai sidrs saglabātu nedaudz atlikušā cukura, pirms pilnīgas cukura pazušanas, fermentācijai ir jāapstājas. To veic ar speciāliem paņēmieniem, jau pirms fermentācijas maksimāli izvairoties no slāpekļa elementiem jeb barības vielām sulā, tādējādi raugam neapēdot visu cukuru un iegūstot maigāku garšu, kas harmonizē ar dabīgo augsto skābuma līmeni ābolos. To var panākt arī, salduma līmeni regulējot pēc rūgšanas. Piemēram, Champagne reģionā to dara ar dosage metodi, kad otrā fermentācija notikusi slēgtā pudelē, un pēc rauga nogulšņu izņemšanas, pudelē paliek tukša vieta, kur vai nu var tikt pievienots salds maisījums, vai arī tāds pats sauss dzēriens, kas jau ir pudelē. Svarīga loma ir ražas novākšanas brīdim, jo, novācot nogatavojušos augļus, tie arī sausajā variantā piešķirs dzērienam pietiekami labu harmoniju.

Tāpat kā vīnu, sausākos sidrus ir vieglāk pieskaņot maltītei: sāļajām uzkodām un ēdieniem.

Ja Brut, jeb sausie sidri, jums vēl ir sveši, šeit būs laba iespēja ar tiem iepazīties. Zemāk minēti ir trīs Latvijas sausie sidri, kas pārsteigs skeptiķus un iepriecinās jūsu garšas kārpiņas !

Pilnīgi sausais Ezera Brut 2017

Šis retāk sastopamais, bet īpaši elegantais sidrs vairāk līdzinās sausam dzirkstošam baltvīnam. Tas pārsteigs ar delikātām ābolu, ziedu un rauga notīm, kā arī maigu, bet noturīgu garšu. Ezera sidrs ražots Sabilē no Kurzemē lasītiem dažādu šķirņu āboliem. Tie ir saudzīgi izspiesti un raudzēti zemā temperatūrā, lai saglabātu Ziemeļu klimatam raksturīgo svaigumu un elegantu garšas harmoniju.

Ezera sidrs būs ideāls sabiedrotais sieriem un uzkodām, kā arī izsmalcinātiem baltās gaļas ēdieniem. Nebūs piemērots saldiem desertiem, turpretim fantastiski papildinās augļu plates. Izbaudiet katru malku!

Sausais un dzirkstošais Abavas Premium Brut

Klasika, ar šo nekad “neaizšausiet garām” ! Sauss, bet ar augļaini patīkamu garšas harmoniju. Izteiksmīga zaļo un dzelteno ābolu garša ar patīkamu skābumu, ko lieliski papildina atsvaidzinošie burbulīši. Patiks plašai auditorijai, ja uztraucieties par viesu dažādām gaumēm. Nebūs grūti atrast, jo pieejams daudzās tirdzniecības vietās un lielveikalos. Abavas vīnadarītava Slampes pagastā kopš 2010. gada ir kļuvusi par vadošo ražotāju Latvijā ar atpazīstamo spāres zīmolu, kā arī guvusi sekmes vairākos ārvalstu tirgos.

Sauss un negāzēts Mr Plūme 2018

Šo starptautiski apbalvoto, ne-dzirksošo sidru variet baudīt kā svaigu, augļainu baltvīnu. Augsta kvalitāte par ļoti draudzīgu cenu, salīdzinot ar importa vīniem šajā cenu kategorijā ! Salmu zeltainā krāsā un pilnīgi bez burbuļiem, Mr Plūme sidrs no Jumpravas ir vieglāks nekā augstākminētie sidri, bet, jāsaka, ar diezgan bagātīgu buķeti. Ne tikai nogatavojušies āboli, cidonija, bet arī viegla kanēļa nots, ko sabalansē citrusa svaigums. Māris un Dace Plūmes neatlaidīgi eksperimentē, lai tiektos pēc rezultāta, kas atspoguļo Latvijas daudzsološo potenciālu sidra nozarē. Mums ļoti patīk viņu vienkāršā bet mērķtiecīgā attieksme un viesmīlība. Ja braucat uz Lielvārdes pusi, noteikti piesakieties ciemos!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s